Rząd Rumunii wprowadza istotne zmiany w krajowych systemach cyfrowych oraz planuje znaczący wzrost płacy minimalnej. Oto najważniejsze informacje na ten temat:
Partidul Social Democrat (PSD) ogłosił, że do końca 2024 roku wdroży europejski standard płacy minimalnej. Od 2025 roku minimalne wynagrodzenie brutto ma wzrosnąć o 25% wzrost w stosunku do obecnej kwoty sprzed Lipca 2024. Dyrektywa europejska wymaga, aby minimalne wynagrodzenie stanowiło 50% średniej krajowej płacy brutto. Szacuje się, że od 2025 roku średnia płaca brutto w Rumunii osiągnie 8 241 RON miesięcznie. Cristian Vasilcoiu z Ministerstwa Pracy oznajmił, że projekt ustawy jest prawie gotowy, co ma zapewnić większą stabilność dla przedsiębiorców i polepszyć warunki życia wielu Rumunów. Wynagrodzenia minimalne w Rumunii w Lipcu 2024 zostały podniesione o 12%,
Zgodnie z ostatnią decyzją rządu Rumunii z 28 czerwca 2024 roku, sankcje za niezgodność z przepisami e-Transport oraz e-Faktura zostały odroczone do 1 stycznia 2025 roku, jednak tylko dla upoważnionych operatorów gospodarczych.
System e-Transport, wprowadzony na mocy Rozporządzenia Nadzwyczajnego OUG 41/2022, ma na celu monitorowanie transportu drogowego towarów o wysokim ryzyku fiskalnym na terenie Rumunii. System ten umożliwia śledzenie zarówno transportów na terenie kraju, jak i międzynarodowych, które przechodzą przez terytorium Rumunii. W założeniu ma to zmniejszyć ryzyko oszustw podatkowych i zwiększyć skuteczność kontroli celno-podatkowej.
Przepisy te obejmują transporty, które zaczynają się i kończą na terenie kraju, jak również każdą transakcję transgraniczną, która rozpoczyna się w Rumunii i transakcje transgraniczne kończące się w Rumunii. Ponadto, przepisy te mają zastosowanie do każdej transakcji transgranicznej przejeżdżającej przez terytorium Rumunii, ponieważ w takim przypadku część transportu odbywa się na terenie tego kraju.
Transport musi być zgłaszany w systemie e-Transport, jeśli spełnia następujące kryteria:
Jeśli przewoźnik należy do jednej z kategorii wymienionych w art. 8 ust. 1 OUG nr 41/2022, takich jak:
ma wówczas obowiązek zarejestrowania się w systemie RO e-Transport i uzyskania kodu UIT (Unique Transport Identification Number) dla każdego transportu.
Przewoźnik jest zobowiązany do wyposażenia swojego pojazdu w urządzenia GPS, które muszą być aktywne przez cały czas trwania transportu, od momentu załadunku do rozładunku towarów. Każdy transport towarów trzeba zgłosić w systemie e-Transport, gdzie generowany jest unikalny kod UIT, identyfikujący przewożone towary. Kod ten musi być dostępny na żądanie organów kontrolnych, takich jak ANAF, Rumuński Urząd Celny czy policja.
Towary uznane za towary o wysokim ryzyku fiskalnym obejmują szeroki zakres produktów, w tym mięso, ryby, produkty mleczne, warzywa, owoce, napoje alkoholowe, tytoń, sól, paliwa mineralne oraz różnorodne artykuły przemysłowe. Lista obejmuje również odzież, obuwie, żelazo, stal oraz wiele innych produktów, które mogą generować znaczące ryzyko podatkowe. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.
Jeśli planujesz ekspansję e-commerce do Rumunii lub już działasz na tym rynku, nasz zespół Consulting Hungary jest gotowy służyć Ci pomocą w Twojej ekspansji a także optymalizacji Twojej działalności pod kątem tego rynku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy wesprzeć Twój biznes zapraszamy do kontaktu.